Про  розгляд  Прогнозу  бюджету Гусятинської  селищної  територіальної громади  на  2026-2028 роки (19505000000)

Дата: 25.08.2025 11:10
Кількість переглядів: 250

ПРОЄКТ

 

 

ГУСЯТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ЧОРТКІВСЬКОГО РАЙОНУ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ВОСЬМЕ СКЛИКАННЯ

                                            ПОЗАЧЕРГОВА  СЕСІЯ

 

РІШЕННЯ

 

  25 серпня  2025 року                       селище Гусятин                   № 2490/01-38

 

 

Про  розгляд  Прогнозу  бюджету

Гусятинської  селищної  територіальної

громади  на  2026-2028 роки

(19505000000)

    

Відповідно до  статті 28  Закону України  «Про місцеве  самоврядування в Україні», статті 75¹ Бюджетного кодексу України, інших чинних нормативно-правових актів, за погодженням із постійною комісією з питань фінансів, бюджету, планування  соціально-економічного розвитку, інвестицій та  міжнародного співробітництва, Гусятинська селищна рада

 

ВИРІШИЛА:

1. Схвалити Прогноз бюджету Гусятинської селищної територіальної громади  на 2026-2028 роки згідно з додатками 1-11 (додаються).

2. Контроль за виконанням даного рішення  покласти на постійну комісію з питань фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.

 

 

      Селищний   голова                                               Степан КАРПО

 

ПЕРЕЛІК ДОДАТКІВ:

Додаток1
Додаток2

Додаток3
Додаток6
Додаток7
Додаток9
Додаток10
Додаток11

 

ПРОГНОЗ

бюджету Гусятинської селищної територіальної громади

на 2026-2028 роки

 

(19505000000)

 

 

I. Загальна частина

Прогноз бюджету  Гусятинської  селищної  територіальної  громади  на 2026-2028 роки (далі – Прогноз) розроблено відповідно до статті 75¹ Бюджетного кодексу України, діючих Податкового та Бюджетного кодексів України, Бюджетної декларації, схваленої постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2025 року  № 774,  Закону України  від    18.09.2024 року   № 3979-IX  «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні та приведення окремих його положень у відповідність із законами України», Закону  України від 16.01.2025 року   № 4225-IX «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації  та удосконалення деяких положень», наказу Міністерства фінансів України від 14.05.2025 року № 251 «Про затвердження  Змін до  Інструкції  щодо  підготовки бюджетної пропозиції», наказу Міністерства  фінансів України від 02.06.2021 року № 314 «Про затвердження Типової  форми  прогнозу місцевого бюджету та Інструкції щодо його складання» із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства фінансів України № 383 від 09.07.2021 року, № 288 від 31.05.2023 року, № 281 від 27.05.2025 року та № 305 від 17.06.2025 року, методичних рекомендацій  щодо  організації  середньострокового  бюджетного  планування на місцевому рівні, затверджених наказом  Міністерства фінансів  України від 23.05.2025 року  № 271, листа Міністерства фінансів України  від 09.07.2025 року № 05120-08-6/19235  «Щодо особливостей середньострокового бюджетного планування та складання розрахунків до прогнозів місцевих бюджетів»,  інших  законодавчих актів, що стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин.

        Показники Прогнозу сформовано на основі комплексного аналізу економічної ситуації, стану фінансового потенціалу, оцінки досягнутого рівня розвитку економіки і соціальної сфери територіальної громади. Прогноз враховує положення Стратегії сталого розвитку Гусятинської територіальної громади  на 2017-2025 роки, місцеві  галузеві програми  на відповідний період, затверджені селищною радою.

        Прогноз є стратегічним документом планування показників бюджету селищної  територіальної громади на середньостроковий період і основою для складання проєкту бюджету на 2026 рік.

        Мета Прогнозу полягає у формуванні послідовної та передбачуваної бюджетної політики на рівні громади шляхом створення дієвого механізму управління бюджетним процесом, встановлення зв’язку між стратегічними цілями та можливостями бюджету в середньостроковій перспективі.

      Державна бюджетна політика у сфері місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин  у 2026-2028 роках спрямована на:

–  зміцнення  фінансової  спроможності  місцевих бюджетів;

–  удосконалення  міжбюджетного  регулювання;

–  підвищення ефективності формування фінансових ресурсів місцевих бюджетів на середньостроковий період;

– забезпечення методологічної основи з метою належної організації середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні;

–  планування публічних інвестицій на основі нововведень до бюджетного законодавства;

– підвищення прозорості та результативності використання бюджетних ресурсів.

       Виважена бюджетна політика на усіх рівнях є основою  для збереження  макроекономічної та фінансової стабільності під час воєнного стану, а також підґрунтям для післявоєнного відновлення України.

      Виконання прогнозних показників бюджету у середньостроковому періоді дозволить реалізувати цілі державної політики та місцевого розвитку, включаючи покращення рівня доступності та якості надання публічних послуг, забезпечення передбачуваності та послідовності бюджетної політики, впровадження  соціальних  стандартів.

      Заходами  з мінімізації  впливу  фіскальних  ризиків  на  покращення бюджету  є здійснення заходів з енергоощадження,  покращення адміністрування  податків і зборів, зниження частки тіньової економіки, підвищення інвестиційної привабливості громади.

      Формування Прогнозу базується на принципах збалансованості, обґрунтованості, ефективності та результативності, які визначені статтею 7 Бюджетного кодексу України.

       Законом України від 16.01.2025 року № 4225-IX «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» унормовано врахування головними розпорядниками бюджетних коштів та іншими учасниками бюджетного процесу гендерних аспектів у процесі планування, виконання та звітування про виконання бюджетних програм.

      Питання гендерної політики не має розглядатись окремо від політики, формування  та/або  реалізацію  якої  забезпечує  головний розпорядник, оскільки воно є наскрізним і стосується всіх сфер, де присутні чоловіки та жінки як надавачі чи отримувачі публічних послуг.

       Особливої актуальності це питання набуває у воєнний та післявоєнний час, коли у жінок,  чоловіків та/або груп виникають нові потреби, або з’являються нові групи чоловіків та жінок, які можуть бути більш вразливими, зокрема внутрішньо переміщені  особи, особи з інвалідністю, діти, які втратили батьків, сім’ї  загиблих  або  зниклих безвісти військовослужбовців, ветерани війни та їхні  сім’ї  тощо.

       Справедливий розподіл бюджетних коштів та їх ефективне використання можливі лише за чіткого розуміння гендерних аспектів (особливостей умов  життя та потреб жінок, чоловіків та/або їх груп) та їх врахування під час планування та виконання бюджетних програм.

        Бюджетна  програма  може  набути  статусу  гендерно чутливої  або гендерно нейтральної виключно за результатами гендерного аналізу.  Присвоєння статусу гендерно нейтральної  бюджетної програми не позбавляє головного розпорядника  необхідності  вжиття  додаткових  заходів  (досліджень) для врахування гендерних аспектів, а швидше навпаки зобов’язує до пошуку нових даних, застосування нових підходів до аналізу бюджетної програми тощо.

        Навіть за відсутності гендерних розривів, гендерної дискримінації головному  розпоряднику  важливо  зробити  «видимими»  жінок  та чоловіків, які є отримувачами  або надавачами послуг в межах бюджетної програми, аби показати, як розподілені бюджетні кошти за гендерною ознакою.

       Саме в цьому і полягає сутність гендерно орієнтованого підходу:  забезпечити  не  однакове  ставлення до всіх, а навпаки  врахувати  особливості та відмінні фізичні, соціальні, економічні характеристики і життєвий досвід різних соціально-демографічних  груп жінок і чоловіків, дівчат і хлопців. Це сприятиме  якісному подоланню наслідків війни, зменшенню  нерівності та побудові  інклюзивного суспільства, стійкого до майбутніх викликів.

 

II. Основні прогнозні показники економічного та соціального розвитку

        Під час розроблення Прогнозу враховано основні прогнозні  макропоказники економічного і соціального розвитку України та стан економічного та соціального розвитку територіальної громади у  поточному році та на 2026-2028 роки.

    Домінуючою у Гусятинській селищній територіальній громаді є агропромислова спеціалізація. Сільськогосподарські  підприємства, які проводять свою діяльність на території громади – ТзОВ «Аграрний край»,  ПАП «Галиняк», СТзОВ «Сидорівський «Бровар», ПП «САД І «Т», ТзОВ «Аграрна Городниця», ТОВ «Подільська птиця», ПП «ХОЛДЕР АГРО», ТОВ «Самолусковецьке», ПАП «Нивка», 6  фермерських господарств, ПП «Захід Агро Корм» (оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин), «ТАТОВЕ ВИНО ВБ» (виробництво виноградних вин).

      У виробничому секторі домінуюче положення займає обробна промисловість. Найбільшими промисловими підприємствами є ТДВ «Ретрос» та ТДВ «Гусятинський механічний завод». Крім цього працюють  приватні меблеві підприємства - ПП «Шик», ТОВ «Шик Галичина» та  ПП «Меблева фабрика «Елегант»,  підприємства  по  виробництву безалкогольних напоїв, виробництву мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки – ТОВ «НОВОЗБРУЧАНСЬКІ  ВОДИ» і ТОВ «Батіг», ТзОВ «ЕТЕРА ПЛАСТ» (виробництво фурнітури для м’яких і корпусних меблів), ТОВ «МЕТПЛАСТСЕРВІС» (виробництво інших виробів із пластмас), Корпорація «Мінеральні води Надзбруччя» (забір, очищення та постачання води),  ТзОВ «Гусятинська пересувна механізована колона» (будівництво житлових і нежитлових будівель, монтаж  водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, діяльність у сфері архітектури),  підприємства з виробництва та розподілу електроенергії – ПП «Сільенерго», Гусятинський РЕМ та ВАТ «Тернопільобленерго»,  АТ «Гусятингаз» (монтаж  водопровідних  мереж, систем опалення та кондиціонування), ПП «Гусятин Автопасаж» - підприємство, яке займається технічним обслуговуванням та ремонтом автотранспортних засобів,  РОЯЛ-КОМПАНІ ТОВ - надає послуги з перевезення пасажирів та вантажів.

    Мале підприємництво як самостійний і незамінний елемент ринкової економіки істотно впливає на структурну перебудову в економіці громади, зокрема, робить певний внесок у збільшення загальних обсягів виробництва, роздрібного товарообігу, сприяє економії використання усіх ресурсів, створює сприятливе середовище для розвитку конкуренції, забезпечує стимули до інноваційних процесів та високоефективної праці, організовує нові робочі місця. Структура малих підприємств за видами економічної діяльності (як за числом  підприємств  так і за чисельністю працівників) характеризується переважанням невиробничого сектору (сфери обслуговування) над виробничим сектором.  На території громади зареєстровано 35 підприємств торгівлі,  10 підприємств громадського харчування.

       Розвиток господарського  комплексу громади був пов’язаний із розвитком курорту, але  оскільки  на сьогоднішній день санаторії «Збруч» та «Медобори» не працюють даний розвиток призупинено.

        На 2026-2028 роки прогнозується забезпечення економічної стабільності та зниження фінансових ризиків, зростання показників господарської діяльності промислових та сільськогосподарських підприємств, створення передумов для змін технологічності виробництва.

        При формуванні показників селищного бюджету на 2026-2028 роки враховано відповідно до Бюджетної декларації  збільшення розміру мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму для працездатних осіб та посадового окладу працівника 1-го тарифного розряду:

мінімальна  заробітна  плата  станом  на  01.01.2026 року встановлюється в розмірі  8 688 грн  (темп  росту - 8,6% до 2025 року),  на 01.01.2027 року – 9 374 грн. (темп росту - 7,9 %  до 2026 року),  на  01.01.2028  року в сумі 10 059 грн. (темп росту – 7,3% до 2027 року);  

– прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2026 року встановлюється  в обсязі 3 288 грн.(темп росту – 8,6 % до 2025 року); на 01.01.2027 року в обсязі  3 482 грн. (темп  росту – 5,9 % до 2026 року);  на 01.01.2028 року  – 3 667 грн.( темп росту – 5,3 % до 2027 року);

розмір  посадового  окладу  працівника 1-го тарифного розряду Єдиної тарифної сітки  встановлюється станом на 01.01.2026 року в обсязі 3 470 грн. (ріст  на  8,6 % до 2025 року), з  01.01.2027 року – 3 744 грн. (ріст  на 7,9% до 2026 року);  на 01.01.2028 року – 4 018 грн. (ріст на 7,3% до 2027 року). 

     Економіка України у 2024 році продовжила адаптуватись до кризових реалій війни. За даними Держстату, зростання реального валового внутрішнього продукту у 2024 році порівняно з 2023 роком становило 2,9 відсотка. Основними чинниками економічного відновлення у 2024 році було зростання кінцевих споживчих витрат домашніх господарств, експорту товарів і послуг та валового нагромадження основного капіталу. Водночас економічне зростання у 2024 році стримували нижчий, порівняно з 2023 роком, врожай, продовження бойових дій, ракетні атаки на енергосистему, дисбаланси на ринку праці.

    Споживчі ціни у 2024 році у середньорічному  вимірі зросли на 6,5 відсотка, а у вимірі грудень до грудня – на 12 відсотків. У травні 2025 р. зростання споживчих цін прискорилось до 15,9 відсотка до відповідного місяця попереднього року. Ключовими факторами прискорення інфляції були високі витрати  бізнесу на  енергоресурси та оплату праці, ефекти від девальвації гривні в умовах значної частки імпорту та низького врожаю плодово-овочевих культур 2024 року через посуху.

     Очікується, що валовий внутрішній продукт у 2025 році продовжить зростати, але повільнішими темпами – на рівні 2,7 відсотка. Ризиками для економічного зростання залишаються безпековий фактор, зокрема продовження обстрілів об’єктів енергетичної та транспортної інфраструктури, продовження руйнації виробничих потужностей.

      З іншого боку, негативні економічні наслідки війни пом’якшуватимуть підтримка міжнародних партнерів, адаптація економічних агентів до нових реалій та скоординовані заходи, які вживаються Урядом для підтримки макроекономічної  стабільності та вітчизняного бізнесу.

      До кінця 2025 року очікується уповільнення темпів інфляції до 9,5 відсотка. При цьому цінова динаміка протягом 2025 року перебуватиме під впливом різноспрямованих факторів. З одного боку, на уповільнення темпів інфляції впливатимуть мораторій на підвищення деяких тарифів, стриманий попит, насичення ринку товарною пропозицією і відносна стабільність на валютному ринку. З іншого боку, залишатимуться потенційні ризики у вигляді підвищення витрат виробників та перешкод у логістиці, що призведе  до перенесення додаткових витрат на ціни для кінцевого споживача.

    Подальший економічний розвиток України значною мірою буде залежати від тривалості  та перебігу активної фази військових дій, обсягів фінансової допомоги міжнародних партнерів та динаміки міграційних процесів. Зниження рівня безпекових ризиків та підтримка міжнародних партнерів у подоланні наслідків війни створюватимуть передумови для відновлення інвестиційної активності  в Україні. Також це сприятиме поверненню вимущених мігрантів, що стане вагомим фактором економічного відновлення у середньостроковій перспективі.

 

Основні прогнозні макропоказники  економічного і соціального розвиткуУкраїни  та  окремі припущення на  2026 – 2028  роки:

Показник

  2026 рік

    

2027 рік

 

2028 рік

 

Валовий внутрішній продукт: номінальний, млрд.грн

10 443,5

11 920,9

13 471,7

реальна зміна відсотків до попереднього року

4,5

 

5,0

 

5,7

 

Індекс споживчих цін : у середньому до попереднього року, відсотків

109,7

107,1

105,6

грудень до грудня  попереднього року, відсотків

108,6

105,9

105,3

Індекс цін виробників промислової продукції:

грудень до грудня  попереднього року, відсотків

111,3

109,4

107,9

Припущення  прогнозу

Обмінний курс гривні до долара США, гривень за долар США:

 в середньому за період

44,7

45,2

45,6

на кінець періоду

44,8

45,3

45,8

 

III. Загальні показники бюджету

     Прогноз бюджету на 2026-2028 роки включає прогнозні показники бюджету громади за основними видами доходів, фінансування, видатків і кредитування, а також прогнозні показники за бюджетними програмами, які забезпечують виконання інвестиційних проєктів. Зазначені показники є основою для складання головними розпорядниками бюджетних коштів планів своєї діяльності, місцевих програм та формування  показників проєкту бюджету селищної територіальної громади на 2026 рік. Формування проєкту бюджету на відповідний рік здійснюватиметься з урахуванням змін основних прогнозних показників економічного і соціального розвитку громади, а також змін у нормативно-правовій базі.

      Обсяг ресурсу бюджету Гусятинської селищної територіальної громади на 2026-2028  роки  прогнозується: у 2026 році  в сумі 169 409 326 грн. (загальний фонд – 167 247 396 грн. та спеціальний фонд – 2 161 930 грн.),  у 2027 році – 179 592 416 грн. (загальний фонд – 177 337 275 грн. та спеціальний фонд -      2 255 141 грн.), у  2028  році – 199 557 759   грн. (загальний фонд – 197 192 187 грн. та спеціальний фонд – 2 365 572 грн.). У співставних умовах середньорічний темп  росту  надходжень та витрат складає 8,5 %. Загальні показники надходжень до бюджету та граничні показники видатків бюджету наведені у додатку 1 до Прогнозу бюджету.

 

IV. Показники доходів бюджету

    Прогноз  дохідної частини бюджету громади розроблено відповідно до норм бюджетного та податкового законодавства, основних прогнозних макропоказників економічного  і соціального розвитку України та територіальної громади, особливостей податкової політики, передбачених Бюджетною декларацією  на  2026-2028  роки, положень нормативно-правових актів селищної  ради про встановлення місцевих податків і зборів, поточного виконання селищного бюджету та динаміки надходжень за попередні бюджетні періоди.

     З метою розширення  податкової  бази та залучення додаткових надходжень до бюджету громади визначено такі пріоритетні завдання:

  • сприяння розвитку бюджетоутворюючих підприємств, розширенню діючих виробничих потужностей, збільшенню виробництва продукції;
  • створення сприятливих умов для стабільної та ефективної роботи суб’єктів підприємницької діяльності, поліпшення бізнес-клімату;
  • поліпшення економічних, правових та організаційних умов для залучення інвестиційних ресурсів та задіяння земельного потенціалу громади.

Для виконання пріоритетних завдань передбачається здійснити наступні заходи:

  •   проведення  роз’яснювальної роботи серед населення через засоби масової інформації щодо соціального значення легалізації праці та заробітної плати, дотримання норм законодавства в частині оплати праці у розмірі не менше мінімальної заробітної плати, обов’язкового декларування доходів та сплати податків. Очікуваний результат – підвищення рівня зайнятості та соціального забезпечення населення, зростання надходжень податку на доходи фізичних осіб;
  • організація реєстрації фізичних осіб-підприємців у доступній формі та у найкоротші терміни, що очікувано розширить сфери діяльності малого бізнесу, збільшить надходження єдиного податку;
  • провести інвентаризацію земельних ділянок, здійснити перегляд укладених договорів оренди земельних ділянок на предмет відповідності розміру орендної плати нормам Податкового кодексу України, що забезпечить задіяння земельного потенціалу громади для залучення інвестицій, збільшення надходжень плати за землю;
  •  проводити моніторинг податкового боргу платників податків до бюджету та провести претензійно-позовну роботу щодо його зменшення.

Прогнозні показники доходів бюджету сформовані на основі  існуючої

податкової бази та реалізації пріоритетних завдань із розширенням її потенціалу. При формуванні дохідної частини селищного бюджету були враховані  фактичні надходження за 2024 рік, планові показники на 2025 рік та прогнозні показники на 2026-2028 роки.

Обсяг власних доходів загального фонду селищного бюджету на  2026 рік

розрахований у сумі  114 063 800 грн, що на  3 210 053 грн. більше ніж планові у 2025 році. До спеціального фонду у 2026 році  прогнозується отримати     2 161 930 грн.

Обсяг власних доходів загального фонду селищного бюджету на  2027 рік

розрахований  в  сумі  122 376 300  грн, що на 8 312 500 грн  більше ніж прогнозні надходження у 2026  році.  До спеціального  фонду  у  2027 році    прогнозується отримати    2 255 141  грн.

Обсяг власних доходів загального фонду селищного бюджету на  2028 рік

розрахований в сумі  127 726 300 грн, що на  5 350 000 грн. більше  ніж  прогнозні у 2027 році. До спеціального фонду у 2028 році прогнозується отримати 2 365 572 грн.

Показники доходів бюджету громади наведені в додатку 2 до Прогнозу

бюджету.

В структурі доходів найбільшу частку становитимуть податкові та

неподаткові надходження – 67 %; міжбюджетні трансферти – 33 %.

Основними джерелами доходів загального фонду селищного бюджету на

2026-2028 роки залишаються  податок та збір на доходи фізичних осіб, єдиний податок  та  податок  майно  (нерухомість, земля), що  становлять     відповідно 60 %,  17 % та 15 % від прогнозного показника  власних надходжень.

     Як і в попередні періоди,  найбільшу питому вагу у надходженнях  податку та збору на доходи фізичних осіб займає податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати.  Прогноз надходжень з податку на доходи фізичних осіб розраховано відповідно до єдиної ставки (18 %) оподаткування доходів фізичних осіб, сталого підвищення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму, подальшого зростання середньомісячної заробітної плати найманих працівників шляхом збільшення продуктивності праці, легалізації виплати заробітної  плати.  При  розрахунку обсягу податку та збору на доходи фізичних осіб враховано такі основні чинники, як фонд оплати праці, середньомісячна заробітна плата/мінімальна заробітна плата, індекс споживчих цін, надані податкові соціальні пільги, сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню платнику у зв’язку з нарахуванням податкової знижки; обсяг податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку інших, ніж заробітна плата, фізичними особами за результатами річного декларування;  обсяг податку на доходи фізичних осіб у вигляді мінімального податкового зобов’язання, що підлягає сплаті фізичними особами, у попередньому та поточному періоді як обов’язкові  критерії для визначення  прогнозних показників податку на доходи фізичних осіб.

       Прогнозні показники податку на доходи фізичних осіб на середньостроковий період  враховують  таку  особливість, як зупинення тимчасового спрямування до загального фонду бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад податку на доходи фізичних осіб у розмірі 4 відсотків за рахунок відповідного зниження нормативу  відрахування такого податку до загального фонду державного бюджету  та  спрямування, починаючи з 2027 року, податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення військовослужбовців, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України у розмірі 75 відсотків на відповідній території  України у 2026 році – до спеціального фонду державного бюджету, у 2027-2028 роках – до загального фонду місцевих бюджетів.

        Темпи росту податку на доходи фізичних осіб (в цілому по усіх видах  надходжень  податку)  прогнозуються  у  2026  році на рівні 1,6% до очікуваних надходжень 2025 року, у 2027 році – 10,5 %  до  прогнозних надходжень 2026 року та у 2028 році – 6,1 % до прогнозованих надходжень 2027 року.

      Найбільшими платниками   податку та збору на доходи фізичних осіб є:         Відділ освіти, сім’ї, молоді та спорту Гусятинської селищної ради, ТОВ «Оператор  ГТС України»,  КНП «Гусятинська  КЛ» Гусятинської селищної ради, ТОВ «Олбрізсервіс», ВАТ «Тернопільобленерго», ТОВ «Мрія Фармінг Тернопіль», СТОВ «Сидорівський Бровар», Тернопільська філія  ТОВ                   «Газорозподільні мережі України», Гусятинський фаховий коледж ТНТУ,  Гусятинський  ЦПМСД  КНП,  ТОВ «Кононівський елеватор»,  ТОВ «Аграрний край»,  Гусятинська селищна рада,  ПП « Шик».

       Прогнозний обсяг єдиного податку  на 2026-2028 роки розраховано з урахуванням  положень Податкового кодексу України, фактичних надходжень за попередні роки, кількості платників, ставок встановлених рішенням Гусятинської  селищної  ради  від 12 червня 2025 року № 2496 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Гусятинської селищної ради». Темпи росту єдиного податку  прогнозуються  у 2026 році на рівні 2,5 %, у 2027 році – на 2,9 % та у 2028 році – на 2,4 %. На збільшення надходжень єдиного податку у 2026 році має вплив зростання прожиткового мінімуму для працездатних  осіб  на 8,6 % (для платників I групи), мінімальної заробітної плати на 8,6 % (для платників II групи), індексу споживчих цін на 9,7 % (для платників III групи). Найбільшими платниками   єдиного  податку з юридичних осіб є: Гусятинське районне споживче товариство, ТОВ «Шик Галичина», ПП «Гусятин Автопасаж», ПП «ВЕСТРА СТОМАТОЛОГІЯ», ПАП «Галиняк». Найбільші суми єдиного податку з фізичних осіб  до селищного бюджету сплатили   Абрамов  Владислав, Мокрій Михайло, Бригадир Наталія, Дерень Володимир, Гурський Володимир, Бевський Олег, Тушканов Андрій, Перешлюга Орест.

Розрахунок прогнозної суми податку на майно, в частині плати за землю

 на 2026-2028 роки проведено за підсумками фактичних надходжень за попередні роки, за ставками, визначеними рішеннями селищної ради щодо земельного податку, орендної плати з урахуванням перегляду договорів оренди земельних ділянок в частині збільшення розміру орендної плати, поновлення строку дії договорів оренди. Темпи росту  плати за землю прогнозуються у 2026 році на рівні 6,4 %, у 2027 році – на 4,0 %, у 2028 році – на рівні 2027 року.  Найбільші платники плати за землю – АТ «Укрзалізниця»,  ТДВ «Гусятинський механічний завод»,  ТДВ «Ретрос», ТОВ «Кононівський елеватор»,  Природний заповідник «Медобори», ТОВ «Агротехсервіс», ДП Ліси України, ТОВ Оператор ГТС  України, Приватне підприємство «Сільенерго». Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та туристичний збір на 2026-2028 роки прогнозуються з урахуванням  ставок податку, які встановлені рішенням сесії  Гусятинської селищної  ради від 12 червня 2025 року № 2496 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Гусятинської селищної ради»  та темпів зростання мінімальної заробітної плати. Найбільшими платниками податку на нерухоме майно є: ТОВ «Мрія Поділля», ТДВ «Гусятинський механічний завод», ТДВ «Ретрос», ТОВ «Аграрний край», Гусятинське РАЙСТ.

   Акцизний  податок, доля якого у власних надходженнях бюджету на рівні        5,5 %, прогнозується на 2026 р. – 6 300 000 грн, 2027 р. – 6 300 000 грн, 2028 р. – 6 400 000 грн і складається з акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами (тютюн та алкоголь)  та  зарахування частини  (13,44%) акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального до бюджету громади з Державного бюджету.

   Інші надходження, доля яких у власних доходах громади  складає 1,9 % прогнозуються  на  2026 р. в сумі  2 213 800 грн, 2027 р. – 2 276 300  грн, 2028 р. – 2 276 300 грн  і  включають податок на прибуток комунальних підприємств, рентну плату за спеціальне використання лісових ресурсів, рентну плату за користування надрами, плату за надання адміністративних послуг, державне мито, туристичний збір, орендну плату за водні об'єкти, що надаються в користування на умовах оренди місцевими радами та інші надходження.

        Впровадження послідовної та передбачуваної  податкової  політики на державному рівні та на території громади в середньостроковому періоді дозволить забезпечити середньорічний приріст доходів загального фонду бюджету на 4,9 %.

Основними джерелами надходжень спеціального фонду селищного

бюджету є власні надходження бюджетних установ, екологічний податок та кошти від продажу землі.

      Прогнозні показники власних надходжень бюджетних установ, відповідно до  пропозицій, наданих бюджетними установами територіальної громади, визначені на  2026  рік  в сумі  1 493 930 грн   (17,8 %  до плану 2025 року),   на 2027 рік    – 1 585 141 грн. (6,1% до плану 2026 року) , на 2028 рік – 1 672 572 грн. (5,5% до плану 2027 року).     

      Прогноз  по надходженнях екологічного податку  складає на 2026 рік –      68 000 грн (107,9 %  до затверджених показників  2025 року), на 2027 рік –       70 000 гривень (103,0  %  до 2026   року), на 2028 рік – 70 000 гривень (100,0 % до 2027 року).

      Прогноз надходжень коштів від продажу землі складає на 2026 рік – 600 000 грн., на 2027 рік – 600 000 грн., на 2028 рік – 600 000 грн.

З метою підтримки окремих пільгових категорій осіб та сприяння розвитку

господарського потенціалу суб’єктів господарювання (комунальних підприємств) та неприбуткових підприємств, що утримуються за рахунок бюджету, рішенням сесії Гусятинської  селищної ради від 12 червня 2025 року   № 2496 «Про встановлення місцевих податків і зборів на території Гусятинської селищної ради» надані пільги  фізичним та юридичним особам зі сплати  земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки відповідно до пункту 266.4 статті 266 та пункту 284.1 статті 284 Податкового кодексу України.

 

V. Показники фінансування бюджету, показники місцевого боргу, показники надання місцевих гарантій, обсягу гарантійних зобов’язань та гарантованого Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою боргу

       Прогнозні  показники фінансування Гусятинської селищної територіальної громади  на 2026-2028 роки розраховані на основі прогнозних показників дохідної та видаткової частини  селищного бюджету визначені згідно з додатком 3 до цього  Прогнозу.

       Прогноз Гусятинської селищної територіальної громади  у 2026-2028 роках балансується наступним чином:

       Профіцит загального фонду бюджету:

  • у  2026  році  в  сумі 2 580 931 грн., у 2027 році  в сумі 2 686 414 грн., у  2028 році в сумі 10 574 115 грн. направляється на реалізацію публічних інвестицій та бюджет розвитку громади.

 Дефіцит спеціального фонду, а саме бюджету розвитку:

  • у  2026 році в сумі 2 580 931 грн.,  у 2027 році в сумі 2 686 414 грн., у 2028 році в сумі 10 574 115 грн. покривається за рахунок передачі коштів із загального фонду місцевого бюджету.

Обсяг публічних інвестицій прогнозується на галузь «Освіта і наука» для покращення  освітніх послуг та енергоефективність  системи освіти на 2026 рік в сумі 1 100 000 грн., 2027 рік – 105 900 грн., 2028 рік – 111 513 грн.

     В той же час ризиками, пов’язаними з джерелами фінансування, є невиконання дохідної частини бюджету, в тому числі спричинене наслідками російської агресії, та пов’язаною з цим несприятливою економічною та демографічною ситуацією в громаді, змінами в податковому законодавстві, тощо.

 

VІ. Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету

Під час формування видаткової частини бюджету Гусятинської селищної територіальної громади у середньостроковому періоді основним прагненням є досягнення цілей державної політики в межах ресурсних можливостей бюджету територіальної громади, спрямовування коштів на заходи відповідно до їх пріоритетності та актуальності, а також з урахуванням економного використання коштів за діючими бюджетними програмами.

Прогнозні показники видатків та кредитування бюджету Гусятинської селищної територіальної громади на 2026 – 2028 роки відображені на підставі поданих головними розпорядниками коштів пропозицій до Прогнозу, а саме:

 граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів – додаток 6;

 граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету – додаток 7.

В процесі формування видаткової частини бюджету враховані прогнозні розміри мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника першого тарифного розряду Єдиної тарифної сітки на 2026-2028 роки відповідно до Бюджетної декларації на 2026-2028 роки, схваленої  постановою Кабінету Міністрів України  від 27 червня 2025 року  № 774:

 

 

 

 

 

Мінімальна заробітна плата

Посадовий оклад працівника І тарифного розряду ЄТС

грн

темпи приросту, %

грн

темпи приросту, %

 з 01 січня 2026 року

8 688

 

3 470

 

з 01 січня 2027 року

9 374

7,9

3 744

7,9

з 01 січня 2028 року

10 059

7,3

4 018

7,3

 

В першу чергу при формуванні видаткової частини прогнозу бюджету враховано вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати, на проведення розрахунків за електричну енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ , які споживаються бюджетними установами та комунальними некомерційними підприємствами охорони здоров’я.

Враховані також обсяги видатків, необхідні для забезпечення стабільної роботи установ та закладів соціально – культурної сфери, надання соціальних гарантій для малозахищених категорій громадян, підтримки в належному стані об’єктів житлово – комунального господарства, інших об’єктів інфраструктури громади, впровадження заходів з енергозбереження (енергоефективності), виконання в межах фінансових можливостей селищних цільових (комплексних) програм.

 

Державне управління

Пріоритетними завданнями апарату селищної ради та її виконавчого органу є належне фінансове забезпечення функціонування органів місцевого самоврядування для здійснення ними повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими нормативно-правовими актами. У 2026 та 2027-2028 роках передбачається здійснити заходи щодо:

— забезпечення прозорості, відкритості в діяльності органів місцевого самоврядування, подальший розвиток свободи слова і думки;

— впровадження сучасних інформаційних технологій в  діяльності місцевого самоврядування;

— забезпечення повноцінного виконання повноважень Гусятинської селищної ради згідно з чинним законодавством;

 — подальшого розвитку створеної прозорої системи в прийнятті рішень органами місцевого самоврядування;

— створення належних умов для реалізації органами місцевого самоврядування прав та повноважень, визначених чинним законодавством України

 

Освіта

 Цілі державної політики у сфері освіти реалізуються головним розпорядником бюджетних коштів – Відділом освіти Гусятинської селищної ради (додаток 6) та у середньостроковій перспективі будуть направлені на:

зміцнення матеріально-технічної бази дошкільних навчальних закладів,

забезпечення закладів загальної середньої освіти сучасним навчальним обладнанням та оновлення матеріально-технічної бази;

забезпечення державних гарантій з оплати праці працівникам бюджетних установ;

організація оздоровлення учнів загальноосвітніх шкіл;

організація харчування та придбання медикаментів.

побудова освітньої мережі у відповідності до наявних ресурсів.

Основні результати, яких планується досягти:

створення нового освітнього середовища, яке відповідає вимогам сьогодення;

забезпечення доступної дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти з урахуванням демографічних та економічних реалій;

сприяння підвищенню мотивації учнів до навчання, а вчителів - до професійного розвитку;

Реалізація освітніх послуг буде здійснюватися через існуючу мережу освітніх закладів, яка включає 6 закладів дошкільної освіти, 7 установ середньої освіти, 2 установи  позашкільної освіти, 1 інклюзивно-ресурсний центр, 1 централізовану бухгалтерію, 1 апарат, 1 господарську  групу.

 

 

 

Охорона здоров’я

Цілі державної політики у сфері охорони здоров’я направлені на перехід від утримання мережі комунальних закладів охорони здоров’я (ліжок, персоналу) до оплати реальних результатів діяльності цих закладів – фактично наданих пацієнтам медичних послуг та на місцевому рівні здійснюються головним розпорядником бюджетних коштів. Головним розпорядником бюджетних коштів є Відділ соціального захисту та охорони здоров’я населення  Гусятинської селищної  ради (додаток 6).

Граничний обсяг видатків головним розпорядником бюджетних коштів направлено на реалізацію наступних бюджетних програм:

          КПКВ 2010 «Багатопрофільна стаціонарна медична допомога населенню» – реалізує Комунальне некомерційне підприємство «Гусятинська КЛ» Гусятинської селищної ради.

КПКВ 2110 «Первинна медична допомога населенню» – реалізує   Комунальне некомерційне підприємство "Гусятинський центр первинної медико-санітарної допомоги Гусятинської селищної ради".

КПКВ 2020 «Спеціалізована стаціонарна медична допомога населенню» - реалізує КП «Гусятинська бальнеологічна лікарня».

 Основні результати, яких планується досягти:

підвищення рівня медичного обслуговування населення;

запровадження нових підходів до організації роботи закладів охорони здоров’я та їх фінансового забезпечення;

подальший розвиток системи медичного обслуговування населення та реформування системи охорони здоров’я;

зниження рівнів загальної захворюваності населення.

 

Соціальний захист та соціальне забезпечення

Основними цілями реалізації державної політики у сфері соціального захисту та соціального забезпечення на 2026-2028 роки є підвищення ефективності управління бюджетними коштами на підтримку соціально вразливих верств населення, подальше реформування сфери надання соціальних послуг та соціального захисту.

Прогнозні граничні показники бюджету Гусятинської селищної територіальної громади по видатках на фінансування галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення» на 2026-2028 роки передбачаються  головному розпоряднику коштів, а  саме: Відділу соціального захисту та охорони здоров’я населення Гусятинської селищної ради. За рахунок коштів бюджету селищної територіальної громади у середньостроковому періоді планується утримувати Комунальну установу «Центр надання соціальних послуг Гусятинської  селищної  ради».

Крім того, на 2026 – 2028 роки плануються видатки на реалізацію селищної програми соціального захисту населення.

Завданнями на 2026-2028 роки є:

забезпечення максимальної адресності та наближеності надання відповідної соціальної підтримки тим, хто її потребує;

прозорість та доступність в отриманні соціальної підтримки;

надання соціальної підтримки особам, які опинились в складних життєвих обставинах.

Основні результати, яких планується досягти:

посилити соціальний захист окремих категорій громадян Гусятинської територіальної громади, ефективно спрямувати відповідні грошові кошти на підтримку найбільш незахищених верств населення, для яких пільги і гарантії є додатковим засобом забезпечення достатнього життєвого рівня.

 

Культура і мистецтво

Цілями державної політики у сфері культури і туризму, втіленням яких на місцевому рівні займається головний розпорядник бюджетних коштів - відділ культури і туризму Гусятинської селищної ради (додаток 6), є відродження та духовний розвиток традицій і культури української нації.

Прогнозні граничні показники бюджету територіальної громади головним розпорядником бюджетних коштів розподілені на реалізацію наступних бюджетних програм, а саме:

КПКВ 1080 «Надання спеціальної освіти мистецькими школами» на утримання КЗ « Гусятинська мистецька школа»;

КПКВ 4030 «Забезпечення діяльності бібліотек» на утримання КЗ Гусятинська публічна бібліотека»;

КПКВ 4040 «Забезпечення діяльності музеїв і виставок» на утримання  Гусятинського краєзнавчого музею;

 КПКВ 4060 «Забезпечення діяльності палаців і будинків культури, клубів, центрів дозвілля та інших клубних закладів», на утримання  КЗ «Гусятинський центр культури і дозвілля» та 10 клубів;

КПКВ 4081 «Забезпечення діяльності інших закладів в галузі культури і мистецтва» на утримання централізованої бухгалтерії відділу культури і туризму Гусятинської селищної  ради;

КПКВ 4082 «Інші заходи в галузі культури і мистецтва» на виконання місцевих цільових програм.

 

Фізична культура і спорт

Цілями державної політики у сфері фізичної культури та спорту, які реалізують  головний розпорядник бюджетних коштів – Відділ освіти, сімї, молоді та спорту Гусятинської селищної ради (додаток 6), є створення умов для розвитку індивідуальних здібностей спортсменів та досягнення високих спортивних результатів. 

 Прогнозні граничні показники видатків  відділом освіти направлені на КПКВ 5031 «Розвиток здібностей у дітей та молоді з фізичної культури та спорту комунальними дитячо-юнацькими спортивними школами» на фінансування  дитячо-юнацької спортивної школи Гусятинської селищної радит та проведення навчально-тренувальних зборів і змагань за КПКВ 5011 «Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань з олімпійських видів спорту»

 Протягом 2026-2028 років планується досягти наступних результатів: створення безпечних умов для залучення широких верств населення до масового спорту; створення стимулів для здорового способу життя й здорових умов праці шляхом розвитку інфраструктури для занять масовим спортом та активного відпочинку.

 

Житлово-комунальне господарство

Реалізація цілей державної політики, власних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері утримання, благоустрою та розвитку житлово-комунального господарства громади, а також у сфері забезпечення ефективного функціонування та розвитку вулично-дорожньої мережі визначена заходами  місцевої програми розвитку житлово-комунального господарства Гусятинської селищної ради.

Пріоритетними напрямками розвитку житлово-комунального господарства є: задоволення потреб мешканців в усіх видах житлового-мунальних послуг, створення комфортних умов для проживання та надання їм якісних житлово-комунальних послуг, належне утримання об’єктів комунальної власності, реконструкція системи водопостачання селища та сіл громади, збільшення обсягів робіт капітального ремонту житлового фонду, об’єктів благоустрою.

 

Транспорт та транспортна інфраструктура

Пріоритетами розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури у прогнозному періоді є поліпшення наявних об’єктів для потреб економічного розвитку й підвищення якості життя громадян.

Передбачається здійснити такі заходи:

  • проведення робіт з реконструкції і ремонту доріг громади,
  • капітального ремонту тротуарів;
  • підвищення безпеки дорожнього руху.

Охорона навколишнього природного середовища

  Пріоритетним завданням  діяльності у сфері охорони навколишнього природного  середовища є забезпечення охорони довкілля та раціонального використання природних ресурсів.

   Передбачається здійснити заходи щодо забезпечення охорони та раціонального використання наявних у громаді природних ресурсів, мінімізації шкідливого впливу на довкілля небезпечних відходів.

   За рахунок екологічного податку згідно з чинним законодавством у 2026-2028 роках здійснюватимуться заходи, направлені на охорону та раціональне використання природних ресурсів, утилізацію відходів, мінімізацію шкідливого впливу на довкілля небезпечних відходів та іншу діяльність у сфері охорони навколишнього природного середовища.

 

VII. Взаємовідносини бюджету з іншими бюджетами

      Прогноз включає показники міжбюджетних трансфертів бюджету  Гусятинської  селищної територіальної громади з державним бюджетом та місцевими  бюджетами  інших рівнів.

      Прогноз частки трансфертів з державного бюджету місцевим бюджетам у загальному обсязі фінансового ресурсу по загальному фонду становить у 2026 році – 29,4 відсотка (базова дотація – 10 716 900 грн., освітня субвенція – 38 368 000 грн.), 2027 році – 28,5 відсотка (базова дотація – 9 157 200 грн., освітня субвенція – 41 397 600 грн.)  та у 2028 році – 32,9 відсотка (базова дотація – 20 451 000 грн., освітня субвенція – 44 427 300 грн.).

     Міжбюджетні трансферти мають цільове  спрямування  і використовуються відповідно до порядків їх використання. Найбільшу питому вагу в обсязі міжбюджетних трансфертів займає освітня субвенція з державного бюджету.

    Темп росту освітньої субвенції з державного бюджету становить на 2026 рік до плану 2025 року – 45,7 %, на 2027 рік  до прогнозу  2026 року – 7,9 %, на 2028 рік до прогнозу 2027 року – 7,3 %.

     Базова дотація з державного бюджету на 2026 рік у порівнянні до плану 2025 року збільшується на 118,8 %. Темп спаду обсягу базової дотації на 2027 рік  до прогнозу 2026 року – 14,5 %, темп росту базової дотації 2028 року до прогнозу 2027 року – 123,3 %.

     Горизонтальне вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів на 2026 -2028 роки здійснено з урахуванням положень статей  98, 99 Бюджетного кодексу, а саме – для територіальних громад за прогнозним обсягом надходження у 2025-2027 роках податку на доходи фізичних осіб.

    Прогноз  частки  трансфертів  з інших місцевих бюджетів до загального фонду селищного бюджету становить у 2026 році – 2,4 відсотка (4 098 696 грн.), у 2027 році – 2,5 відсотка (4 406 175 грн.) та у 2028 році – 2,3 відсотка (4 587 587 грн.) (додаток 10).

З обласного бюджету Тернопільської області передбачається субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції на забезпечення діяльності інклюзивно-ресурсного центру за рахунок освітньої субвенції на 2026 рік – 2 058 400 грн., на 2027 рік – 2 220 900 грн., на 2028 рік – 2 383 400 грн.

  Крім цього прогнозуються інші субвенції з місцевого бюджету:

              2026 рік - 2 040 296 грн.

  • з обласного бюджету  Тернопільської області – 147 300 грн;
  • з бюджетуВасильковецької сільської територіальної громади – 235 000 грн;
  • з бюджету Гримайлівської селищної територіальної громади – 1 111 060 грн;
  • з бюджету Хоростківської міської територіальної громади – 415 021 грн;
  • з бюджету Копичинецької міської територіальної громади – 131 915 грн.

 

2027 рік - 2 185 275 грн.

- з обласного бюджету  Тернопільської області – 142 200 грн;

        - з бюджету Васильковецької сільської територіальної громади – 235 000 грн;

      - з бюджету Гримайлівської селищної територіальної громади –1 222 166 грн;

      - з бюджету Хоростківської міської територіальної громади – 446 299 грн;

- з бюджету Копичинецької міської територіальної громади – 139 610 грн.

 

        2028 рік – 2 204 187 грн.

        - з бюджету Васильковецької сільської територіальної громади – 235 000 грн;

      - з бюджету Гримайлівської селищної територіальної громади –1 344 382 грн;

      - з бюджету Хоростківської міської територіальної громади – 477 499 грн;

- з бюджету Копичинецької міської територіальної громади – 147 306 грн.

 

      По спеціальному фонду на 2028 рік прогнозується субвенція на здійснення природоохоронних  заходів в обсязі 23 000 грн.

       Із бюджету Гусятинської селищної територіальної громади прогнозується інша субвенція бюджету Копичинецької міської територіальної громади на 2026 рік в сумі 125 000 грн., на 2027 рік – 137 500 грн., на 2028 рік – 151 250 грн. (додаток 11).

 

VIII. Інші положення та показники прогнозу бюджету

     У Прогнозі бюджету Гусятинської селищної територіальної громади на 2026-2028 роки відсутня інформація для заповнення додатку  4 «Показники місцевого боргу», додатку 5 «Показники надання місцевих гарантій, обсягу гарантійних зобов’язань та гарантованого Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою   боргу» та додатку 8 «Граничні показники кредитування бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету»,  передбачених Типовою формою прогнозу місцевого бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України 02.06.2021 року № 314 із змінами, внесеними згідно з наказами Міністерства фінансів України № 383 від 09.07.2021 року,  № 288 від 31.05.2023 року,  № 281 від 27.05.2025 року та  № 305 від 17.06.2025 року.

 

         Додатки до Прогнозу на 2026-2028 роки 1, 2, 3, 6, 7, 9, 10, 11 додаються.

 

    Конкретні показники обсягів бюджету селищної територіальної громади на 2026-2028  роки   будуть  уточнюватися  залежно від законодавчих змін у бюджетній та податковій політиці, показників соціального та економічного розвитку території та реальних можливостей бюджету на відповідні роки.

 

 

          Секретар   ради                                                      Ігор ЛИСАК


« повернутися

Код для вставки на сайт

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь