Всесвітній день охорони праці 2025: вплив діджиталізації та ШІ на безпеку працівників
Історія Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі, вперше відзначеного американськими та канадськими робітниками у 1989 році. У 1996 році Міжнародна організація праці (далі – МОП) підтримала ініціативу Міжнародної конфедерації вільних профспілок щодо визнання 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці, і офіційно він відзначається з 2003 року.
Згідно з указом Президента України № 685/2006 від 18.08.2006 в Україні відзначають День охорони праці, який запроваджено з метою привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням в Україні.
В умовах повномасштабної війни питання охорони праці набувають особливого значення.
Проблеми тіньової економіки, незадекларованої праці, виробничого травматизму завдають великої шкоди обороноздатності країни та економіці. Недостатньо лише говорити про необхідність зниження рівня незадекларованої праці та травматизму на виробництві – це постійна робота, яка не повинна ні на мить припинятися. А День охорони праці – гарна нагода для того, щоб вкотре акцентувати на важливості створення безпечних та нешкідливих умов праці усіма, хто відповідає за життя та здоров’я працівників.
Щороку МОП визначає девіз Всесвітнього дня охорони праці, що відображає актуальні виклики у сфері безпеки та гігієни праці. У 2025 році девізом обрано: «Революційні підходи до здоров’я і безпеки: роль ШІ та цифровізації на роботі» (Revolutionizing health and safety: the role of AI and digitalization at work).
Ця тема висвітлюватиме вплив новітніх технологій на безпеку та гігієну праці, зокрема:
- передові роботизовані системи,
- штучний інтелект (AI) і машинне навчання,
- екзоскелети,
- безпілотні літальні апарати (БПЛА),
- Інтернет речей (IoT),
- віртуальну та доповнену реальність.
МОП прогнозує, що до 2030 року 60 % робочих місць у країнах з високим рівнем розвитку будуть частково автоматизовані, що знизить фізичні ризики, але підвищить психологічні.
За даними StartUs Insights, щоб забезпечити безпеку працівників, роботодавцям варто звернути увагу на такі ключові напрямки:
- Розумне захисне спорядження. Розумні шоломи, жилети та інші засоби захисту з вбудованими сенсорами допомагають у режимі реального часу стежити за станом здоров’я працівників і робочим середовищем. Це дозволяє своєчасно виявляти загрози та запобігати нещасним випадкам.
- Штучний інтелект та аналітика. ШІ аналізує великі обсяги даних, передбачає потенційні ризики та пропонує профілактичні заходи. Особливо ефективний у галузях із підвищеною небезпекою.
- Імерсивне навчання. Віртуальна (VR) та доповнена реальність (AR) створюють безпечні симуляції небезпечних ситуацій, завдяки чому працівники ефективніше засвоюють знання та швидше реагують у реальних умовах.
- Цифрові платформи для звітності. Сучасне програмне забезпечення спрощує реєстрацію інцидентів, аналіз показників безпеки й сприяє прозорості та безперервному вдосконаленню систем управління охороною праці.
- Дрони та роботизовані системи. Безпілотники й роботизовані системи беруть на себе виконання небезпечних робіт – від перевірки важкодоступних ділянок до роботи з небезпечними матеріалами, знижуючи ризики для працівників.
- Психологічне благополуччя. Усе більше уваги приділяється ментальному здоров’ю працівників. Стрес і тривожність можуть впливати на безпеку, тому компанії впроваджують програми підтримки та тренінги з управління стресом.
- Інтеграція з цілями ESG (екологічними (Environmental), соціальними (Social) та управлінськими (Governance) аспектами діяльності компанії). Показники охорони праці дедалі частіше включаються до звітів із питань сталого розвитку (ESG), демонструючи соціальну відповідальність бізнесу перед партнерами, інвесторами та споживачами.
- Безпека даних і конфіденційність. Оскільки дедалі більше даних про працівників збирається цифровими засобами, роботодавці мають забезпечити належний захист персональної інформації та відповідність нормам конфіденційності.
Важливість охорони праці полягає не тільки в безпосередній гарантії безпеки робітників на робочому місці, а й у різноманітних заходах профілактики професійних захворювань, забезпеченні відповідного режиму відпочинку, наданні необхідного спецодягу та засобів гігієни. Усі ці фактори зрештою дозволяють людям відчувати надійність підприємства та його турботу, що своєю чергою стимулює до ефективної роботи та зменшує плинність кадрів.