10 комунікаційних принципів, аби показати, що гендерна рівність для вас важлива

Дата: 29.03.2025 10:32
Кількість переглядів: 10

 

 

Фото без опису

 

 

 

10 комунікаційних принципів, аби показати, що гендерна рівність для вас важлива

Досліджуючи питання забезпечення гендерної рівності знайшли цікавий матеріал від експертів Програми розвитку ООН щодо 10 принципів, які можна взяти за основу для формування культури гендерночутливої комунікації.

Не говорити про гендерну рівність яково жіночу проблему.

Це кожен і кожен. Нам не вдасться розв'язати проблему гендерної нерівності, поки у всіх нас не буде розуміння того, що гендерні стереотипи впливають на те, як мислять, живуть і взаємодіють жінки і чоловіки.

Розширення прав і можливостей деяких жінок саме по собі не може спричинити трансформаційні зміни у суспільстві. Якщо гендерні ролі залишаються назагал незмінними, жінки все одно мають обмежений вибір — чи працювати вдвічі більше за чоловіків, чи мати інших жінок, аби ті виконували домашні обов’язки, які вважаються жіночими.

Щоб досягти гендерної рівності в тривалій перспективі, нам потрібно поставити під питання гендерної ролі та стереотипи, які приписують як жінкам, так і чоловікам. Щоб наблизитися до рівності, у процесі мають бути залучені і жінки, і чоловіки.

Справедливе представлення краще за рівне представлення

Не варто зациклюватися на рівному представництві, потрібно прагнути справедливого представництва. Якщо загальна картина показує однакову кількість чоловіків і жінок, проте всі чоловіки — пожежники, а всі жінки — медсестри, то ця картина посилює соціально сконструйовані гендерні ролі. Цілеспрямовано зображуючи жінок у ролях, які традиційно використовують чоловіків, і чоловіків у ролях, які традиційно використовують жінок, ми можемо працювати над підоланням закорінених стереотипів.

Не застосовувати роль жінки

У деяких суспільствах види діяльності, які відводилися чоловікам, цінувалися і винагороджувалися більше, ніж ті, що вважалися жіночими. Ось чому звільнитися від гендерних стереотипів, на основі яких ми оцінюємо людську діяльність, настільки складно.

Ми маємо цілковито по-новому подивитися на цінність ролі і діяльності, яку ми вважаємо жіночою або чоловічою. Така робота, як догляд за дітьми чи дошкільна освіта, мають ціни не менше за роботу пожежників чи будівельників.

Не посилювати гендерні стереотипи

Не існує характеристик, поведінки чи поведінки, які були у влади всім безусім жінкам, так само як немає характеристики, властивих іншим чоловікам. Ці міфи пронизують гендерні стереотипи, деякі з яких навіть не вважаються проблемними. Наприклад, коли ми говоримо, що жінки більше до співпраці, а чоловіки — до змагання, хоча це сприймається як комплімент, насправді ми все ще маємо справу зі стереотипами.

Подібним чином, кольори і символи, якими традиційно позначають все, пов’язане з жінками і чоловіками, наділені певними характеристиками, які відображують гендерні ролі. Червоний (рожевий) колір сприймається, як щось емоційне й імпульсивне, а синій — як раціональне й стабільне. Краще відмовитися від використання цих кольорів на позначення чоловіків і жінок.

Покажіть різноманіття

Не всі жінки знають однакові форми дискримінації, і не всі чоловіки мають однакові привілеї. Літня жінка-ромка, що має інвалідність, стикається з іншими проблемами, аніж молода жінка-лесбійка з високим рівнем доходів. Зверніть увагу на те, як гендерна ідентичність накладається на інші характеристики — такі як расова чи етнічна приналежність, вік, соціальний і майновий стан, інвалідність, сексуальна орієнтація, — що створюють особливі форми дискримінації та суспільної ізоляції.  Намагайтеся якомога уважніше дослухатися до цих різноманітних досвідів і відповідно їх виражати .

Вживайте гендерно чутливу лексику

Маємо визнати, що  гендер є соціально сконструйованим явищем . Варто звернути увагу, як ми говоримо про жінок у професійній сфері. Доречно вживати фемінітиви або ж використовувати множинну форму іменників.

У деяких випадках, якщо знайти вдалу милозвучну форму, яка не вдається, можна перефразувати в інший спосіб, наприклад,  фахівчиня/спеціаліст з біоенергетики/етнографії/математики  тощо. Іноді допомагають іншомовні слова, наприклад, « амбасадорка » на позначення жінки-посла.

Не робіть їх жертвами

Жінки традиційно характеризують як безпомічних у ситуаціях, коли на них чекають випробування, або коли вони не мають чоловічої підтримки. Крім того, якщо їм все не вдається, ми маємо віддати їх належно за те, як вони намагалися впоратися з проблемами. Краще вживати терміни потерпілі від гендерно обумовленого насильства , аніж  жертви гендерно обумовленого насильства,  після останнього поняття позбавляє жінку таких характеристик, як сила та здатність до дії. Розповідаючи про людей, намагайтеся робити це з повагою і порадьтеся з ними, як вони бажають бути зображеними у вашій розповіді.

Поблажливість — недоречна

Поблажливі висловлювання щодо жіночих невдач чи досягнень — аж надто розширені. Будьте обережні з висловами на кшталт  жінкам необхідно навчати важливості своїх прав  або  жінкам необхідно покращити самооцінку . Ці підтвердження створюють враження, що жінки самі винуваті у тому, що в них бракує кошти або освіти, з чим вони нерідко стикаються.

на основі того, варто переконатися в тому, що ви розповідаєте про досягнення жінки, як про щось, що сталося при систематичній гендерній нерівності, а не попри те, що вона жінка. Уникайте формулювання на зразок:  вона стала президенткою, незважаючи на те, що є жіночкою , краще сказати:  вона стала президенткою, незважаючи на гендерну нерівність і стереотипи .

Спиратись на факти

Оскільки гендер формує наше життя і самоідентичність у багатьох аспектах, із чоловіками ми маємо достатню категорічну позицію щодо гендерних ролей і гендерних взаємовідносин. Ми маємо бути обережні, аби не робити узагальнення лише на основі власного досвіду і спостережень. Натомість нам варто зосередитися на тому, про що нам говорять факти й статистику і слухати думку експертів.

Бути відкритими

Коли доведено ставити під сумнів наші звички і світогляд, цей досвід часто викликає внутрішній спротив. Проаналізувати, як ми спілкуємося, з гендерно чутливою перспективою, можете виявитися нелегким завданням, і потрібен певний час, щоб до цього звикнути. Проте якщо ми готові навчатися і вдосконалюватися, з часом робити це буде все легше.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь