Як впливає сплата єдиного соціального внеску на розмір пенсійної виплати?
Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – це консолідований страховий внесок в Україні, збір якого здійснюється в системі загальнообов’язкового державного страхування в обов’язковому порядку та на регулярній основі.
Загальні положення, що визначають порядок збору ЄСВ, встановлені Законом України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (далі – Закон України).
Законом України встановлено розмір мінімального страхового внеску, який підлягає сплаті щомісяця.
Мінімальний страховий внесок – сума єдиного внеску, що визначається розрахунково, як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід). З 1 січня 2025 року мінімальний страховий внесок становить 1 760 грн (мінімальна заробітна плата 8 000 грн × 22% єдиний внесок).
Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску – максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти розмірам мінімальної заробітної плати, встановленої законом, на яку нараховується єдиний внесок. З 1 січня 2025 року максимальний страховий внесок становить 35 200 грн (20 мінімальних заробітних плат 160 000 грн × 22% єдиний внесок).
Платниками єдиного внеску є:
- роботодавці;
- фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
- члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах;
- особи, які беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Сплата єдиного соціального внеску у розмірах не менше мінімального страхового внеску є запорукою зарахуванням періодів роботи до страхового стажу; отриманням допомоги по тимчасовій непрацездатності, страхових виплат внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та інших соціальних гарантій, передбачених законодавством.
Головне управління
Пенсійного фонду України
в Тернопільській області