151 річниця з дня народження Богдана Лепкого

Дата: 04.11.2023 08:00
Кількість переглядів: 3093

 

 

Фото без опису

 

 

Цьогоріч українська спільнота відзначає 151-річницю з дня народження Богдана Лепкого, видатного діяча української культури, українського патріота, поета і письменника, автора безсмертних «Журавлів» («Чуєш, брате мій», «Видиш, брате мій») та серії історичних повістей під назвою «Мазепа», художника і мистецтвознавця, літературознавця і перекладача, автора численних музичних творів, почесного члена НТШ, активного громадського діяча.

У кожну із цих галузей української культури він зробив вагомий внесок. На початку минулого століття Богдан Лепкий був одним із найбільш відомих і шанованих на західноукраїнських землях і в європейській та американській діаспорі майстрів слова.

Богдан Лепкий народився 4 листопада (за іншими даними, 9 листопада) 1872 р. на хуторі Кривенькому поблизу села Крегульця на Тернопільщині, в родині греко-католицького священника Сильвестра Лепкого та його дружини Домни, де панував культ книги, витав дух любові до історії рідного краю.

З шести років жив у Бережанах, у діда – священника, декана УГКЦ і віцемаршалка Бережанського повіту о. Михайла Глібовицького, батька матері. Основи шкільної науки хлопцю спочатку викладав домашній учитель. Богдан Лепкий змалку грав на скрипці, чудово співав, знав безліч народних пісень. Навчався в гімназії у Бережанах, далі у Віденській Академії мистецтв та у Віденському і Львівському університетах; брав участь у діяльності львівських молодіжних товариств «Ватра» і «Сокіл», студентського товариства «Січ», у хорі «Боян». Закінчив Львівський університет у 1895 р., викладав у Бережанській і Краківській гімназіях та Яґеллонському університеті. У Кракові співпрацював з товариством «Рідна Школа», був членом управи місцевої «Просвіти».

Під час Першої світової війни Богдан Лепкий співпрацював із Союзом визволення України (до 1918 р.), викладав українознавство у таборах для українських військовополонених у Фрайштадті (Австрія) та Раштадті і Вецлярі (Німеччина). У Вецлярі з лютого 1916 р. вів просвітницьку працю в таборі, викладаючи в народному університеті, організував малярську школу, разом з Михайлом Паращуком брав участь у проєктуванні та виконанні пам’ятників померлим воїнам. Допомагав засновувати крамниці, книгарні, художнє ательє, майстерню музичних інструментів та видавництво часопису «Громадська Думка» (1917–1918), працював у Комітеті культурної допомоги полоненим українцям у Німеччині, в Українській військовій місії (з 1919 р.). Після завершення Першої світової війни працював у видавництві «Українське слово» у Берліні, в управі Українського Червоного Хреста.

 

 

Від 1925 року Богдан Лепкий постійно мешкав у Кракові. Він став професором Яґеллонського університету і викладав там українську літературу, згодом був обраний до польського Сенату. До 60-річчя з дня народження йому вручили викутий з добутої московської зброї, відзначений гербом гетьмана І. Мазепи і Тризубом «перехідний перстень Мазепи» – відзнаку уряду Української Народної Республіки (УНР) в екзилі.

Коли почалася Друга світова війна, Богдан Лепкий із родиною перебував на відпочинку у Черче на Прикарпатті, а 23 вересня 1939 р. вимушений був повернутися до Кракова.

Останні роки його життя, що припали на час нацистськоі окупації Польщі, видалися складними – хворий письменник не тільки втратив місце в університеті, а й зазнав переслідувань.

Помер він 21 липня 1941 р. у Кракові, де похований на Раковицькому цвинтарі.

Богдан Лепкий по праву вважається одним з ідеологів українського національно-визвольного руху ХХ століття. Майстерно володіючи Словом, він пробуджував самоідентифікацію та патріотичні почуття українців.

За радянських часів ім’я і творчість Б.Лепкого були вилучені із культурного життя українського народу.

З проголошенням незалежності України почалось його повернення із забуття.

Духовна спадщина Богдана Лепкого викликає зацікавлення минулим України, сприяє піднесенню почуття національної самоповаги і тим самим формує українську ідентичність як необхідну умову державної незалежності.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь