1 листопада – 104 -та річниця створення ЗУНР

Дата: 01.11.2022 08:00
Кількість переглядів: 3309

 

Фото без опису

 

1 листопада в Україні відзначають 104-ту річницю створення Західноукраїнської Народної Республіки. Саме цього дня 1918 року у Львові почалось Листопадове повстання, що зумовило появу ЗУНР. Події відбулися в умовах, коли світ із великим застереженням сприймав будь-яку ідею української незалежності. Цієї ідеї боялися сили, що прагнули зберегти російську і Австро-Угорську імперії як запоруку тодішньої міжнародної системи.

Як відомо, після розпаду в жовтні 1918 року Австро-Угорської імперії на кілька незалежних країн, патріотичні сили Західної України вдалися до створення власної держави. З вересня 1918-го у Львові утворено Український Генеральний Військовий Комісаріат та Українську Народну Раду – політичний представницький орган українського народу. 19 жовтня 1918 року проголошено Українську державу на всій українській етнічній території Галичини, Буковини і Закарпаття. Президентом Української Народної Ради обрано Євгена Петрушевича.

Українська Народна Рада, мотивуючи свої наміри правом українського народу на власну державу, звернулася до австрійського уряду з вимогою передачі їй усієї повноти влади у Галичині та Буковині й отримала категоричну відмову. Тоді було ухвалено рішення взяти владу у Львові збройним шляхом.

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918-го стрілецькі частини на чолі з сотником Дмитром Вітовським зайняли всі найважливіші урядові установи у Львові. Над Ратушею був піднятий синьо-жовтий національний прапор. Це стало початком нової держави – західноукраїнської Народної Республіки, до складу якої увійшли українські етнічні землі: Галичина, Буковина й Закарпаття. В історичному документі «Відозва Української Національної Ради від 1 листопада 1918 року» зазначалося: «Український народе! Голосимо тобі лист визволення з неволі. Віднині ти господар своєї землі. Вільний горожанин своєї держави. Український народе, доля України у твоїх руках. Ти станеш, як непобідний мур при українській національній раді».

Водночас Польща, не бажаючи втратити Галичину, розпочала військові дії, внаслідок яких уряд ЗУНР переїжджав до Тернополя, Станіслава (тепер Івано-Франківськ), а також перебував в екзилі в Кам’янці-Подільському.

Листопадовий зрив називають проривом у національній свідомості, адже саме тоді, за твердженням істориків, українці зрозуміли, що можливе існування незалежної української держави.

Історія ЗУНР – символ нашого споконвічного прагнення свободи. Вільна Україна завжди була найвищою метою, за яку боролись і вмирали, в яку вірили її найкращі сини і доньки.

Сьогодні ми живемо у час війни, нав’язаної росією. Нам знову доводиться відстоювати свою Незалежність надзвичайно дорогою ціною. Та ми повинні знати кожен історичний крок, який наближав наш народ до здобуття волі, і передавати з покоління в покоління пам’ять про ці дні.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь