29 СІЧНЯ – ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ ПОЛЕГЛИХ У БОЮ ПІД КРУТАМИ

Дата: 29.01.2022 08:15
Кількість переглядів: 449

Фото без опису

Крути – одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.

Завдяки звитязі та сміливості українських воїнів більшовицький наступ на Київ було зупинено на чотири дні, що дало змогу укласти Брестський мир між Українською Народною Республікою і державами Четветного союзу. Цим документом Україна (разом з Холмщиною і Підляшшям)  визнавалась самостійною державою з західним кордоном, що існував між Австро-Угорщиною й Росією до 1914 року.  Договір передбачав встановлення дипломатичних відносин повернення військовополонених, обмін цивільних інтернованих, відмову від будь-яких анексій і контрибуцій, негайне відновлення економічних контактів і  обміну товарами.

Як відомо, наприкінці грудня 1917 року  радянська Росія розпочала відкриту агресію проти Української Народної Республіки. Спочатку більшовики створили окремий «український  уряд» зі столицею у Харкові, який фактично оголосив війну незалежній частині держави, а потім направили в УНР і червоні війська.

 Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року за 130 кілометрів на північний схід від Києва на залізничному прогоні між Ніжином і Бахмачем  під час наступу на українську столицю більшовицьких військ під проводом  М. Муравйова. З кінця грудня 1917 року загін Першої Військової юнацької школи ім. Б. Хмельницького під командою сотника А.Гончаренка обороняв станцію Бахмач- важливий залізничний вузол на кордоні УНР і РСФРР. 27 січня 1918 до них надійшло підкріплення з Києва – 1-ша сотня новоствореного студентського куреня, складена з добровольців – студентів Українського народного університету, київського Університету Святого Володимира (нині ім. Т. Шевченка), гімназистів старших класів на чолі з сотником А. Омельченком.

Українські сили зайняли оборону біля станції Крути. Вранці 29 січня 1918 розпочався наступ на українські позиції 4-тисячного більшовицького загону петроградських і московських червоногвардійців. Українське військо, якому судилося вступити в сутичку, налічувало близько 130 бійців Студентського куреня, 300 – Першої української військової школи та майже 50 добровольців – оце й усе.

Загалом у бою під Крутами з української сторони за різними оцінкам загинуло  70–120 осіб. Втрати бiльшовицьких вiйськ сягнули 300 чоловік.

Після здобуття Україною незалежності подвиг героїв Крут зайняв гідне місце в пантеоні національної слави, став символом патріотизму і жертовності у боротьбі за державну самостійність.

На державному рівні цей день почали відзначати з 2003 року. Щорічне вшанування пам’яті Герої Крут закріплено у Постанові ВРУ від 16 травня 2013 року «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами». У 2006 році на залізничній станції Крути відкрили Меморіальний комплекс «Пам’яті героїв Крут».

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь