від 20 липня 2021 року № 695 ''Про звернення депутатів Гусятинської селищної ради до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, народних депутатів України щодо ухвалення закону в якому буде надана об’єктивна пол

Дата: 28.07.2021 15:25
Кількість переглядів: 341

 

 

ГУСЯТИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ЧОРТКІВСЬКОГО РАЙОНУ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

VIII  СКЛИКАННЯ

VIІI. СЕСІЯ

 

РІШЕННЯ

 

від 20 липня 2021 року                                                                                     № 695

 

Про звернення депутатів Гусятинської 

селищної ради до Президента України,
Голови Верховної Ради України,

Прем’єр-міністра України, народних

депутатів України щодо ухвалення закону

в якому буде надана об’єктивна політична

і правова оцінка насильницького переселення

у 1944-51 рр. українського населення з території

сучасної Польщі як депортації за національною ознакою

 

     Враховуючи пропозиції групи депутатів Гусятинської селищної ради від Української Галицької Партії, відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Гусятинська селищна рада

 

ВИРІШИЛА:

 

1. Схвалити звернення депутатів Гусятинської селищної ради до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України, народних депутатів України щодо ухвалення закону в якому буде надана об’єктивна політична і правова оцінка насильницького переселення у 1944-51 рр. українського населення з території сучасної Польщі як депортації за національною ознакою (додається).

2. Звернення надіслати Президенту України В. Зеленському, Голові Верховної Ради України Д. Разумкову, Прем’єр-міністру України Д. Шмигалю, до Верховної Ради України.

3. Оприлюднити дане рішення і звернення на офіційному веб-сайті Гусятинської селищної ради.

4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію Гусятинської селищної ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту.

 

Гусятинський селищний голова                Степан КАРПО        

Прийнято на VIІI сесії Гусятинської

селищної ради восьмого скликання

                         20 липня 2021 року                                          

ЗВЕРНЕННЯ

У 1944-1951 рр. комуністичними тоталітарними режимами СРСР та Польської Республіки з політичних і національних мотивів було депортовано на територію УРСР понад 520 тисяч українців з місць їхнього постійного проживання на етнічних землях Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини. Процес депортації супроводжувався насильством, вилученням поколіннями нажитого майна. Одночасно майже 800 тисяч поляків було переселено з українських територій до Польщі.

На об’єктивну політичну та правову оцінку цих подій та виплату компенсацій за втрачене майно переселені українці та їх спадкоємці сподіваються від своєї держави вже 30 років. На сьогодні безпосередніх потерпілих залишилось зовсім мало, тому не можна далі відтягувати вирішення цього питання.

Республіка Польща вирішила питання з відновлення історичної справедливості і захисту прав своїх громадян та запровадила компенсації за майно, втрачене громадянами Польщі в результаті переселення, в тому числі із території сучасної України. 

Вирішення цього питання важливе також для зміцнення інституту приватної власності, та через прагнення України увійти до Європейського Союзу. 

В Україні у 2014 р. ухвалено Закон “Про відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою”. У цьому законі справедливо передбачені виплати спадкоємцям депортованих на основі оцінки вартості майна. Проте його дія не поширюється на депортованих українців із Закерзоння.

У Верховній Раді України 3.09.2019 року зареєстрований проект закону № 2038  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання депортованими громадян України, які у 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки”. Зазначений законопроект, у разі його прийняття, створить правові підстави для визнання примусового переселення українців у 1944-51 рр. з місць їх постійного проживання на території Польської Народної Республіки - депортацією. Проте в цьому законопроекті передбачаються лише нарахування разової матеріальної допомоги тим потерпілим, хто доживе до прийняття цього закону. 

Звертаємось до Вас, Пане Президенте України, Пане Голово Верховної Ради України, Пане Прем’єр-міністре України, Шановні Народні Депутати України з вимогою нарешті на 30-му році незалежності нашої держави ухвалити закон, де була б надана об'єктивна політична і правова оцінка насильного переселення у 1944-51 рр. українського населення з території сучасної Польщі як депортації за національною ознакою та надати постраждалим статус депортованих осіб.

Наполегливо просимо запровадити в законодавстві справедливий механізм розрахунку компенсацій на основі оцінки вилученого майна. Враховуючи сьогоднішню економічну ситуацію - це може бути тимчасово обмежений відсоток виплат за втрачене майно. Набагато важливіший справедливий механізм нарахування, ніж сума компенсації.

Наполегливо просимо передбачити в законодавстві норми, згідно з якими у разі смерті депортованої особи, виплата компенсацій має здійснюватись спадкоємцям.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь